Právní předpisy

Právní předpisy související s bydlením

Přehled aktuálních předpisů pro oblast bytové politiky

Pro vlastní předpis nájemného v současné době neexistuje specializovaný předpis. Obecně lze nájemné v nájemních bytech rozdělit do dvou skupin:

  • Veškeré nové nájemní smlouvy jsou koncipovány jako volné DOHODY mezi nájemcem a pronajímatelem na základě vzájemné výhodnosti.
  • Smlouvy historické a tzv. přechody nájmu byly v minulosti ošetřeny vyhláškou č. 30/1995 Sb. (v pozdějším znění), která byla ovšem zrušena rozhodnutím Ústavního soudu. Protože se nepodařily pokusy o novelizaci nebo náhradu této zrušené vyhlášky, je toto historické nájemné charakterrizováno jako ZMRAZENÉ.

Stav zmrazeného nájmu je dlouhodobě neúnosný, proto byl parlamentu předložen návrh zákona (ve formátu PDF) o postupném zvyšování regulovaného nájemného. V současné době je tento zákon schválen poslaneckou sněmovnou ve znění (včetně schválených pozměňovacích návrhů) a čeká jej další legislativní proces - jednání v senátu a podpis prezidenta. Aktuální stav projednávání  je možno sledovat na stránce poslanecké sněmovny věnované sněmovnímu tisku 1059.

 

.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
zvysovani-najemneho-1059.doc Schválené znění zákona 108 Kb